ניהול דומיינים

חידוש דומיינים

חניית דומיינים

שרת וירטואלי

SSL תעודת

שאלות ותשובות דומיינים

Domain Privacy

איכסון אתריםרכישת דומיין - רכישת דומיינים

אודות רכישת דומיין

הכל על מעגל החיים של דומיין


מעגל החיים הטיפוסי של דומיין יכול להיות מעט מסובך ומורכב. במאמר זה נפשט את התהליך שעובר על כל דומיין מהרגע שהוא נרשם, הופך להיות פעיל, ועד לרגע שהוא נמחק לחלוטין ונהיה שוב פנוי לרישום. הבנת התהליך תסייע בבחירת דומיין, רכישת דומיין, רישום דומיין, חידוש דומיין, ובהגנה על דומיין.

אבל לפני כן, כמה נתונים סטטיסטיים מעניינים על דומיינים (נכון למאי שנת 2009):

  • חמשת סיומות הדומיינים הפופלריים ביותר הם .com, .net, .org, .info, ו-.biz
  • 105,315,618 דומיינים בעלי סיומת .com, .net, .org, .info, ו-.biz הם דומיינים רשומים פעילים
  • מתוך הנ"ל, 80,518,530 הם דומיינים פעילים בעלי סיומת .com
  • מתוך 246 מדינות ורשויות מרשם דומיינים, ישראל היא רשמית הדומיינים מספר 42 עם 81,670 דומיינים פעילים.
  • מעל ל- 145,719 דומיינים עם סיומת ישראלית רשומים.
  • מעל ל-20,000 דומיינים נמחקים ומשוחררים לרישום מחדש לציבור בכל יום (לחמשת סיומות הדומיינים הפופלריים בלבד).
  • רכישת דומיין זו פעולת רישום שלוקחת בממוצע 3.5 דקות
רכישת דומיין

מצבים של דומיין

;

פעיל – דומיין נרשם

אדם או כל גוף ארגוני כזה או אחר ביצע רכישת דומיין, או יותר נכון רישום דומיין, והוא יכול לעשות זאת בין שנה אחת ל-10 שנים לדומיינים בינלאומיים (בישראל בין שנה לשנתיים). בדומה לרישום חברה ברשם החברות, אדם או גוף ארגוני משלם אגרה על אותו דומיין, כש"חוזה" זה מתבצע אל מול רשם דומיינים מוסמך. רשם דומיינים מוסמך עובד מול מרשם דומיינים, כשמדובר על דומיינים ישראלים, זה איגוד האינטרנט הישראלי ISOC. איגוד האינטרנט הישראלי הינו עמותה ללא כוונת רווח ואחראיות על ניהול הדומיינים ישראלים ברשת האינטרנט. לאחר רכישת הדומיין, הדומיין פעיל לאורך התקופה לפי התשלום בעת הרכישה, וניתן לעשות בו כל שימוש חוקי.

פג תוקף – פג תוקפו של דומיין

אם אותו אדם או גוף ארגוני לא חידש את הדומיין (כאילו שלא חידש את חוזה השכירות), רשם דומיינים מוסמך עלול למחוק את אותו דומיין בכל נקודת זמן מתוך 45 ימים. מצב זה מציין שאותו אדם או גוף לא ביצע חידוש דומיין אך יש לו הזדמנות לעשות זאת.

תקופת המחילה – דומיין יכול להינצל

בדומיינים בינלאומיים בלבד, רשם דומיינים מוסמך מחזיק באותו דומיין לעוד 30 ימים נוספים. במשך תקופה זו יש לאותו אדם או גוף שביצע רכישת דומיין מלכתחילה הזדמנות נוספת לבצע חידוש דומיין (ועל כן תקופה זו נקראת גם "תקופת המחילה"). יש לציין, שעלות החידוש בתקופת המחילה גבוהה בהרבה לעומת עלות חידוש דומיין סטנדרטי.

המתנה לפני מחיקה – דומיין משוחרר (כמעט)

דומיין במצב המתנה לפני מחיקה ישוחרר לציבור תוך 5 ימים לאחר סיום תקופת המחילה. ברגע שאותו דומיין הגיע למצב זה, רשם דומיינים מוסמך לא יתן לאדם או גוף ארגוני את האפשרות לבצע פעולת חידוש דומיין.

דומיין פנוי – זמין לרשות הציבור

דומיין פנוי הוא דומיין שפנוי לרשות הציבור וכרגע פנוי לרישום. מצב זה מציין את אחד משני המצבים הבאים: 1. זוהי תחייתו המחודשת של דומיין מסויים. הדומיין משוחרר שוב לרשות הציבור (לאחר שעבר את כל שאר השלבים במעגל החיים) 2. זהו דומיין פנוי שלא נרשם בעבר מעולם יש לציין שעל אף שרשמי דומיינים מוסמכים מחוייבים לעקוב אחר זמני שיחרור הדומיין, יש כאלו שלא עושים זאת, בין אם במכוון ובין אם לא. כך יש דומיינים שמשוחררים לרשות הציבור מחדש לאחר תקופת זמן ארוכה יותר.

לסיום, הנה טיפ כבד משקל שיעזור לשמור על הדומיין שלך: כמו בחיים האמיתיים שלנו, עדיף שלא לחכות לרגע האחרון. אם אתה אוחז בדומיין שחשוב לך ואתה מעוניין שהוא ישאר שלך, שים עין ואל תחכה לרגע שהוא יגיע למצב של פג תוקף או לתקופת המחילה. על מנת להימנע ממבוכות בצע חידוש דומיין מהר ככל האפשר ולתקופה ארוכה קדימה.

רכישת דומיין